Kyjak useknutý – rozprávkový poklad z ríše húb

Našim lesom pridávajú rozprávkový punc. Svojim zjavom pripomínajú budzogáne- kyje  lesných škriatkov – gnómov, pripravených na ľúty boj s inými čarodejnými bytosťami lesa. Ak rastú v skupinkách, a pozeráme sa na ne zblízka, ich územie naozaj vyzerá ako sklad týchto dávno zabudnutých bojových prostriedkov, zapichnutých v čase pohotovosti do zeme.

Kyjak useknutý pod starými jedľami v Tvarožnianskej doline, foto František Mathia, október 2024

Pohľad zdiaľky však má mierumilovnejší rozmer. Drobné, žltooranžové, akoby sa báli sveta, vykúkajú opatrne, ako kuriatka, z machu alebo opadaného ihličia.

Menej poetický, podobný budzogáňu, je názov tejto zaujímavej, chránenej huby, kyjak useknutý (lat.: Clavariadelphus truncatus (Quél.) Donk – z latinského clava = kyjak, truncatus = skrátený, useknutý, odseknutý. čes.: kyj uťatý, angl.: truncated club (club = kyjak, palica), orange club (oranžový kyjak), flat-topped coral – (korálovitá huba s plochým vrcholom, korálovité huby majú tvar morského koralu, vidličky, červíka, jednoduchej paličky, kyjaku), nem.: Abgestutzte (Herkules)Keule (useknutý Herkulov kyjak), poľ.: Bulawka obcieta.

Rastie v ihličnatých a zmiešaných lesoch, kde spolupracuje najmä s jedľami a smrekmi pomocou ektomykorízy. Ide o jednoduchý, ale veľmi účinný systém vzájomného súžitia, pri ktorom huby prostredníctvom svojich podzemných štruktúr zlepšujú príjem živín stromov a, na oplátku, získavajú potrebné látky od stromov, najmä v podobe sacharidov. V smrekovojedľovom poraste sa vyskytuje aj v Tvarožnianskej doline. Tu bola zaznamenaná  zatiaľ jedna skupinka na plôške 2x2m, v počte asi 70-80 jedincov.

Skupinka kyjakov pod starými jedľami v Tvarožnianskej doline, zdiaľky vyzerajú ako kuriatka,foto: František Mathia, október 2024

Kyjaky sú veľké 5 – 15 cm a, ako už názov napovedá, kyjakovitého tvaru. Plodnice na fotografiách boli vysoké najviac 8 – 10 cm. Majú  krásnu žltooranžovú farbu (zdiaľky veľmi podobné hubám kuriatkam), ktorá sa starnutím mení na hnedú, pričom spodná časť naberá fialový nádych. Typickým znakom starších jedincov sú vrásky a hrbolčeky, ktoré pokrývajú celú hubu. Rozčesnuté, ploché  temeno plodnice, ktoré vyzerá akoby bolo na vrchu useknuté, je výrazne hrubšie ako jej spodná časť.

V Tvarožnianskej doline sa s nimi môžeme stretnúť v druhej polovici leta (august) a rastie približne do konca októbra. Kyjaky sú veľmi citlivé na znečistenie alebo ničenie svojho biotopu, preto je možné, že v dôsledku zmeny podmienok tieto huby každý rok ani neuvidíme. Tento fakt súvisí práve s ektomykoritickým spolužitím, ktoré je veľmi vnímavé na negatívne zmeny a javy  (chradnutie stromov z rôznych príčin, poškodenie pôdneho krytu, cudzorodé látky v pôde).

Mladšie plodnice kyjaku useknutého – detail, foto: František Mathia, október 2024

Z chemického hľadiska kyjaky dokážu akumulovať významné množstvo zinku a rádioaktívne cézium Cs137.

Kyjak useknutý je jedlou hubou s príjemnou vôňou a horko-sladkou chuťou. Pri vysokom stupni ochrany však hovoriť o zbere, spracovaní a kulinárskom využití huby nie je na mieste. Nakoniec, na to pamätala aj zákonná norma, ktorou je huba chránená.  Jej spoločenskú hodnotu za poškodenie stanovila pomerne vysoko – na sumu 100 € za jedinca (vyhláška MŽP 170/2021).

Ešte prísnejšiu ochranu požívajú kyjaky u susedov, v Poľsku a Česku. U našich západných susedov boli dokonca považované za vyhynutý druh, v súčasnosti, po nečakaných objavoch v nedávnej minulosti, bola ich ochrana prekategorizovaná na druh ohrozený.

Skupinka kyjakov useknutých z Tvarožnianskej doliny, foto: František Mathia, október 2024

Kyjaky sú aj predmetom lekárskeho výskumu. Pri aplikácii extraktu z huby v laboratórnych boli zistené antibakteriálne účinky v širokom spektre baktérií ( Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus,…). Významné boli aj zistenia súvisiace s protirakovinovými vlastnosťami huby (leukémia, rakovina pankreasu, hrubého čreva,…). Ďalšie perspektívy v humánnej medicíne sa stále skúmajú.

Kyjaky patria medzi veľmi zaujímavé, čarokrásne  a vzácne zjavy našej jesennej mykoflóry. Trochu mystické, trochu rozprávkové.Kvôli svojej veľkosti, či skôr malosti, sa veľmi ťažko hľadajú. Niekedy sa Vám doslova objavia pod nohami, inokedy máte smolu a, po nekonečnom túlaní sa lesmi, nenájdete nič. Malé poklady našich hôr, ktoré nikdy nebudeme merať v stovkách či tisícoch, alebo na kilá. Chvalabohu….

Hrad Nedeca/Niedzica – nostalgická história aj prekliaty poklad Inkov

12.03.2024

Temnou nocou sa rozľahol srdcervúci výkrik ženy. Hrubé múry, otrasené prenikavým zvukom, sa zachveli; akoby na chvíľu stratili svoju stáročnú pevnosť a istotu. Sovy ukryté v hradnej veži nepokojne našuchorili perie, pootočili hlavy a vydali zo seba tajomný zvuk. Bezvládne telo letiace z okna dopadlo na okraj studne na nádvorí a skĺzlo sa do hlbočiny. Prekrásnu [...]

O lesnej nymfe

17.05.2023

Rozkvitajú lesné nymfy. Drobné, nenápadné, obývajúce vlhké, tienisté, machom a čučoriedím zarastené miesta smrekových lesov. Nemajú viac ako pätnásť centimetrov. Kvety, či skôr kvet, lebo každá rastlina má len jeden, nesie vzpriamená byľ vyrastajúca zo vždyzelenej ružice listov. Tá dokáže prežiť aj drsné pomery zimy. Ľahko prehliadnuteľná (to kvôli [...]

Na potulkách Tvarožnianskou dolinou. Krásne, liečivé, nebezpečné, jedovaté. Alebo o rastlinách trochu inak. III.

01.07.2022

Tajomná mandragora, krásu i smrť prinášajúci ľuľkovec, halucinogénny durman či čarodejný blen, ale aj významné agrokomodity: rajčiaky, papriky, baklažány, zemiaky, ba dokonca populárna petúnia, chutné a zdravé goji, to všetko a ešte ďaleko viac tvorí početnú čeľaď ľuľkovitých (lat.: Solanaceae) rastlín našej flóry. V latinskom názve tejto skupiny cítiť [...]

šimečka, Dvořák

Opozícia kritizuje vládu: Represie, ktoré vyženú lekárov, kriminalizácia, rukojemnícky zákon

08.12.2024 13:15, aktualizované: 14:00

Opozičné strany nebudú za novelu hlasovať.

Tomáš Taraba

Vládny návrh na situáciu v zdravotníctve je elegantné riešenie, myslí si Taraba. Podľa Grendela je to cynické a silové

08.12.2024 13:08

Úlohu podľa vicepremiéra nie je nechať sa "dovydierať" jednu skupinou, ktorá má mať historicky najvyššie zvýšenie platov.

Sýria povstalci vláda boje nálety obete Hamá

Lietadlo s Asadom zmizlo, špekuluje sa o jeho zostrelení. Je mŕtvy, tvrdia sýrske zdroje

08.12.2024 12:09, aktualizované: 14:00

Smrť sýrskeho diktátora, ktorého režim bol v noci na nedeľu po 24 rokoch povstalcami zvrhnutý, však zatiaľ nie je potvrdená.

šaško, drucker, raši

Vláda chce prikázať lekárom pracovať pod hrozbou väzenia. Nedostupnosť zdravotnej starostlivosti bude mimoriadnou situáciou

08.12.2024 10:10, aktualizované: 14:35

Visolajský v reakcii uviedol, že vláda tak vlastne priznala, že nie je schopná ani ochotná riešiť problémy zdravotníctva.

František Mathia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 253048x
Priemerná čítanosť článkov: 10122x

Autor blogu

Kategórie