Hubárske čriepky spod Hradiska alebo objavovanie „baraňej hlavy“

Miesto úvodu trochu spomienok

Poznáte to: na niečo natrafíte, a za ten svet si neviete spomenúť, kde ste sa s tým stretli. Beznádejne listujete v pamäti, otvárate všetky komnaty spomienok, a nič.

Už -už to vzdávate, keď odrazu, nečakane – ako keď plameňu pridáte kyslík – pootvoríte zaprášené dvere a opatrne vstúpite do tých správnych dverí zabudnutého detstva.

Tak tomu bolo aj s baraňou hlavou – odborne trúdnikom klobúčkatým (pochopiteľne, o tomto názve som vtedy ani netušil) -, ktorú ma naučil hľadať a poznávať človek veľkého srdca, ujo Melko zo Starého pri Michalovciach, – milovník všetkého živého, znalec lesa, majster tisícich remesiel a, v neposlednom rade, zanietený hubár, pre ktorého pikantná horkyňa – rýdzik korenistý – bola ohromnou pochúťkou.

Barania hlava ihličnatom opade

Rád spomínam na horúce prázdninové letá, husté bukové lesy, Kráľovu studničku, vôňu ohnísk prešpikovaných opekanou slaninkou, Jasenovský hrad a na huby všakovakých farieb, tvarov, vôní, chutí a medzi nimi na slávnu baraňu hlavu – taký hubový karfiol -, z ktorej sa varila najlepšia hubová polievka. To všetko, samozrejme, v pevnej réžii a pod odborným dohľadom uja Melka. Rád na to všetko spomínam a ďakujem za otvorenie očí a duše. Veď, ako hovorí klasik, spomienky sú jediným rajom, z ktorého nás nemôžu vyhnať.

Plodnica trúdnika klobúčkatého v lesoch nad Hradiskom

Vzácne stretnutie po rokoch

Napriek svojej polohe, v pomerne vysokej nadmorskej výške (približne 800 – 950 m n.m.), ponúka hradištiansky chotár, v závere Tvarožnianskej doliny, hubársky zaujímavé lokality s náleziskami zriedkavých húb, ktorých výskyt sa viaže viac na teplomilné rastlinné spoločenstvá. Jednou z týchto hubárskych zvláštnosti je trúdnik klobúčkatý, ktorého plodnice môžeme štandardne nájsť v teplých regiónoch na južnej polovici Slovenska, najmä v dubových, hrabových a bukových lesoch, s veľmi zriedkavým výskytom v smrekových porastoch. Horná hranica výskytu tejto huby bola doposiaľ zaznamenaná v nadmorských výškach 520 – 600 m n.m. v Stolických vrchoch pri Revúcej,  Štiavnických vrchoch a Malých Karpatoch pri Bratislave. Ako a prečo sa táto huba dostala až do nadmorskej výšky 840 m n.m., do hustých smrekových lesov pri Hradisku, je tak trochu záhadou, ktorá čaká na vedecké riešenie. Možno jej prítomnosť ovplyvnilo prúdenie teplého vzduchu z neďalekej Levočskej dubiny.

Trúdnik klobúčkatý v ihličnatom lese

Trúdnik klobúčkatý, ľudovo nazývaný aj „baraňa hlava“, rastie vo forme veľkých trsnatých plodníc, ktoré majú, za priaznivých podmienok, až 50 cm priemer a vážia okolo 4 kg. Rastie saprofyticky (na odumretých zvyškoch dreva) alebo paraziticky (parazituje na živých stromoch, ktorým spôsobuje bielu hnilobu dreva) pri kmeňoch alebo pňoch. Plodnice vyrastajú z čierneho podzemného sklerócia – stvrdnutého hľuzovitého útvaru tvoreného pletencom hubových hýf –vlákien podhubia, ktoré umožňuje hubám prežiť nepriaznivé životné podmienky. Svojim tvarom pripomínajú tmavú hlávku karfiolu, z centrálneho hlúbika sa postupne viacnásobne „rozkonárujú“. Vrcholy rozkonárených hlúbikov ukončujú mäsité klobúčiky, ktorých počet v trse môže dosiahnuť aj 200 kusov. Huba je výrazne aromatická s chuťou po orieškoch – odtiaľ je odvodený český názov – choroš oříš.  V podmienkach Hradiska rastie od konca júna do začiatku septembra. V mnohých krajinách je kvôli vzácnemu výskytu chránená (Poľsko, Maďarsko, Estónsko) alebo vedená v červených zoznamoch ohrozených a vzácnych druhov ( Česko, Ukrajina, Rakúsko, Bulharsko). V Česku je zaradený medzi zraniteľné druhy.

Trsy trúdnika klobúčkatého

Trúdnik klobúčkatý je jednou najrozšírenejších húb, ktorej liečivé vlastnosti sa využívajú v tradičnej čínskej medicíne tisícky rokov.  Najnovšie moderné fytochemické a farmakologické štúdie potvrdili, že surový extrakt a izolované zložky trúdnika pôsobia močopudne, liečia choroby obličiek, posilňujú imunitný systém a majú hepatoprotektívne (chrániace pečeň pred poškodením), protizápalové, antioxidačné a protirakovinové účinky. Veľmi sľubné výsledky boli dosiahnuté aj pri liečení implantovaných nádorov pečene laboratórnych zvierat a následnom podávaní trúdnika. Z huby boli získané aj beta-glukány – polysacharidy, ktoré pozitívne ovplyvňujú činnosť imunitného systému organizmu a majú protirakovinové účinky.

Kvôli svojmu tvaru, výdatnosti, chuti, aróme a malej červivosti sa trúdnik klobúčkatý u nás teší veľkej obľube. Veľmi dobre sa skladuje, v chlade vydrží aj niekoľko dní. Polievka z „baraňej hlavy“ so zeleninou určite patrí k najchutnejším gurmánskym špecialitám.

 

Autor foto: František Mathia

 

Kyjak useknutý – rozprávkový poklad z ríše húb

29.11.2024

Našim lesom pridávajú rozprávkový punc; svojim zjavom pripomínajú budzogáne- kyje lesných škriatkov – gnómov, pripravených na ľúty boj s inými čarodejnými bytosťami lesa. Ak rastú v skupinkách, a pozeráme na ne zblízka, ich územie naozaj vyzerá ako sklad týchto dávno zabudnutých bojových prostriedkov, zapichnutých v čase pohotovosti do zeme. Pohľad [...]

Hrad Nedeca/Niedzica – nostalgická história aj prekliaty poklad Inkov

12.03.2024

Temnou nocou sa rozľahol srdcervúci výkrik ženy. Hrubé múry, otrasené prenikavým zvukom, sa zachveli; akoby na chvíľu stratili svoju stáročnú pevnosť a istotu. Sovy ukryté v hradnej veži nepokojne našuchorili perie, pootočili hlavy a vydali zo seba tajomný zvuk. Bezvládne telo letiace z okna dopadlo na okraj studne na nádvorí a skĺzlo sa do hlbočiny. Prekrásnu [...]

O lesnej nymfe

17.05.2023

Rozkvitajú lesné nymfy. Drobné, nenápadné, obývajúce vlhké, tienisté, machom a čučoriedím zarastené miesta smrekových lesov. Nemajú viac ako pätnásť centimetrov. Kvety, či skôr kvet, lebo každá rastlina má len jeden, nesie vzpriamená byľ vyrastajúca zo vždyzelenej ružice listov. Tá dokáže prežiť aj drsné pomery zimy. Ľahko prehliadnuteľná (to kvôli [...]

Igor Matovič  / Jozef Pročko /

Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Plénum odmietlo novelu Ústavy z dielne matovičovcov

03.12.2024 18:13, aktualizované: 18:24

Podľa súčasnej právnej úpravy sa môže volebné obdobie skrátiť len na základe uznesenia parlamentu, nie referendom.

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie katedrály Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

František Mathia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 252739x
Priemerná čítanosť článkov: 10110x

Autor blogu

Kategórie